MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 28 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

euro banknotes 4073891 960 720By ukrócić lichwę, od 7 stycznia 2024 roku przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność lombardową, będą mieli obowiązek uzyskania wpisu do rejestru działalności lombardowej, a pożyczka lombardowa będzie miała ściśle określone ramy prawne. Nowy obowiązek wprowadzi ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej

 

Od wielu lat prokuratorzy walczą z lichwą:

"Sąd Rejonowy w Bytomiu głuchy na obowiązujące prawo"

 

Lichwiarzom grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności

 

Lichwiarskie odsetki w pożyczce bankowej

 

Notariuszowi zarzucono popełnienie łącznie 46 przestępstw. Lichwa mieszkaniowa

 

Grupa przestępcza wyłudzająca mieszkania na podstawie lichwiarskich pożyczek. Wśród oskarżonych jest notariusz Władysław L.

 

Jednak lichwiarze co rusz wymyślają jak obejść prawo. Dlatego Sejm uchwalił Ustawę o pożyczce lombardowej.

W uzasadnieniu do ustawy czytamy między innymi:

Po 10 latach obowiązywania ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2022 r. poz. 246, z późn. zm.), zwanej dalej „UKK", należy również stwierdzić, że przedsiębiorcy wykonujący działalność lombardową omijają obowiązek stosowania przedmiotowej ustawy.

Mimo że formalnie przepisy UKK od dekady powinny mieć zastosowanie do lombardów, w praktyce istniejąca regulacja jest nieskuteczna. Dlatego konieczne jest wprowadzenie zmian legislacyjnych przeznaczonych dla rynku lombardowego, mających na celu zapewnienie odpowiedniej ochrony konsumenta korzystającego z usług przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową.

 

Wycena przedmiotu przyjmowanego w lombardach stanowi średnio jedynie ok. 35% jego wartości. Dochodzi także do sytuacji, w których klienci nie mają możliwości wcześniejszego zapoznania się z umową lub późniejszego odstąpienia od niej.

Brak jasnych zasad kalkulacji kosztów pożyczki to kolejna zidentyfikowana nieprawidłowość – zdarza się, że ustnie przekazywane informacje o kosztach pożyczki pod zastaw są rozbieżne z tym, co ostatecznie znajduje się w dokumentacji umownej. W efekcie zdarza się, że za pożyczkę lombardową trzeba zapłacić nawet 1,5% dziennie. Jest to jaskrawe naruszenie przepisów ograniczających wysokość kosztów, jakie mogą być pobierane od konsumentów, zarówno tych zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.), określających maksymalną wysokość odsetek, jak i tych zawartych w UKK, regulujących maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów.

 

Darmowa "pożyczka"

Pan Zenon pilnie potrzebował pożyczki. Udał się do jednego z lombardów w Warszawie. Zastał tam kierownika Rafała M., który powiedział, że nie będzie problemu z pożyczką, gdyż pan Zenon ma nieruchomość o znacznej wartości.

Pożyczka miała być zawarta w formie aktu notarialnego (umowa pożyczki oraz oświadczenie o ustanowieniu hipoteki kaucyjnej).

 

Jednak do aktu notarialnego nie stanął lombard, tylko Paweł Kawka, prowadzący między innymi pośrednictwo w obrocie nieruchomościami Avikom, oraz jego żona.

Z aktu notarialnego wynika, że umowa pożyczki była bez jakichkolwiek odsetek, a pożyczającym byli prywatnie małżonkowie.

 

Tak naprawdę, pożyczka była w wysokości 8% w skali miesiąca. Po zapłaceniu tych odsetek, umowa mogła być przedłużona na kolejny czas.

Po pewnym czasie pan Zenon nie mógł już wywiązywać się z tych odsetek, a cel na jaki pożyczył pieniądze oddalił mu się w czasie.

 

Jak wyszło, że pożyczka jest na lichwiarski procent?

W pewnym momencie doszło do spotkania pana Zenona, kierownika lombardu oraz Pawła Kawki. Rozmowa została nagrana.

Podczas spotkania, kierownik oraz Paweł Kawka szczegółowo wyliczali odsetki 8% od udzielonej pożyczki. Rozmowa tych dwóch panów nie pozostawia wątpliwości, że była to pożyczka lichwiarska.

Nagranie trafiło na policję, która sporządziła "stenogram z nagrania z płyty DVD+R".

Z kolei stenogram był dowodem w sprawie cywilnej o ograniczenie umowy pożyczki o zapłacone odsetki. Sąd ograniczył umowę pożyczki.

 

Rzekome pośrednictwo

Przesłuchany przez policję kierownik lombardu zeznał, że w umowie "nie było mowy o jakichkolwiek odsetkach, jako formę pewnej rekompensaty dla Kawki miała stanowić wyłączność jego firmy na pośredniczenie w sprzedaży działek pana Zenona".

Natomiast Kawka zeznał, że pożyczka nie była "obarczona jakimkolwiek oprocentowaniem w chwili spłaty, co było zgodne z ustaleniami odnośnie mojego późniejszego pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości".

 

Jak nietrudno się domyślić, żadnych takich ustaleń odnośnie pośrednictwa nie było. Nie było umowy pośrednictwa, a podczas nagranego spotkania, ani razu nie była poruszana kwestia rzekomego pośrednictwa.

Jest tylko przez cały czas o odsetkach w wys. 8% w skali miesiąca. Potwierdza to policyjny stenogram.

Paweł Kawka nigdy nie przedstawił jakiegokolwiek dowodu na to, że prowadząc firmę Avikom zawarł z panem Zenonem umowę na wyłączność sprzedaży jego nieruchomości.

 

Z kolei żona Kawki - pani I. zeznała, że nie orientuje się w sprawie. Wie tylko, że mąż prowadzi biuro pośrednictwa nieruchomościami i miał pośredniczyć przy sprzedaży nieruchomości pana Zenona.

A tak poza tym, to nic o odsetkach nie wie, bo nie zna szczegółów umowy pożyczki, której treści nie uzgadniała.

Zaprzeczyła, że wspólnie z mężem "udzielali jakiejkolwiek pożyczki na warunkach lichwiarskich".

 

Warszawski notariusz

Umowa pożyczki oraz aneksy do niej (po zapłaceniu lichwiarskich odsetek) były sporządzone w kancelarii notarialnej Elżbiety K.

Podczas przesłuchania notariusz zeznała, że Paweł Kawka zawierał w jej kancelarii więcej podobnych umów pożyczek oraz aneksów do nich.

 

Kierownik lombardu

Okazuje się, że Rafał M. wraz ze swoją żoną także udzielał prywatnych pożyczek. Jedna z takich pożyczek opiewa na 193.600 zł.

 

Pytania do Pawła Kawki

Nazwisko Paweł Kawka pojawia się w kilku artykułach dotyczących lichwy. Między innymi w:

 

1. "Lichwiarze pozostają bezkarni" - Gazeta Wyborcza,

 

2. Komunikacie Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej (KSS) Piotra Ikonowicza - o powstrzymaniu lichwiarza. Dotyczy eksmisji ciężko chorych osób - państwa Wilczyńskich. W komunikacie KSS wprost jest mowa o mafii lichwiarskiej,

 

3. "Łapa lichwiarza" - Gazeta Wyborcza.

- Czy te artykuły dotyczą Pana?

Jeśli tak, to:

- Co łączyło Pana firmę z Pawłem T., przedstawianym przez media jako najbardziej znany warszawski lichwiarz?

- W komunikacie KKS jest takie zdanie: "mafia mieszkaniowa pod wodzą niejakiego Pawła T. wyłudziła podstępem akt notarialny przekazujący własność lokalu człowiekowi podstawionemu przez T.". Z kolei Wyborcza ujawnia dane tej osoby: Paweł Kawka.

Jak zakończyła się sprawa państwa Wilczyńskich? Czy uniknęli eksmisji?

- Czy żona Pana nie ma żadnej wiedzy o możliwym Pana udziale w opisanych powyżej sprawach?

 

Pytania do I. Kawki

- Czy znane są Pani artykuły przedstawione powyżej?

- Czy wraz z mężem zawierała Pani inne pożyczki "bez odsetek"?

- Czym się Pani obecnie zajmuje, jeśli zechciałaby Pani ujawnić naszym czytelnikom?

 

Pytania do radcy prawnego Zbigniewa W.

- Gdzie znajduje się Pana kancelaria, w której przyjmuje Pan klientów?

- W czym się Pan specjalizuje?

- Czy w jakikolwiek sposób doradza/pomaga Pan mafii lichwiarsko-mieszkaniowej?

 

 

Aktualizacja: 2 października. Brak jakiegokolwiek kontaktu

 

Zgodnie z CEiDG, do firmy Pawła Kawki nie ma żadnego kontaktu.

W rubrykach: telefon, adres e-mail, strona www, inna forma kontaktu - są puste miejsca.

 

 

Aktualizacja: 15 października. Brak odpowiedzi

 

Zapytania prasowe do Pawła Kawki zostały doręczone przez Pocztę Polską 4 października o godz. 11:51. Wysłane były na adres warszawskiej siedziby firmy Avikom (ul. Jędrzejowskiego 10). Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane pytania.

 

Kilka dni później zapytania prasowe otrzymała żona Kawki. Również nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

cdn.

 

 

 

JW

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY

 

MEDIA O LICHWIE