MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Chytrosc-bankow-mNowa praktyka banków

Banki masowo sprzedają sporne lub stracone wierzytelności. Nabywcami są najczęściej fundusze sekurytyzacyjne. Sprzedaż wierzytelności reguluje art. 509 Kodeksu Cywilnego.

Stanowi on, że wraz ze sprzedaną wierzytelnością na nabywcę przechodzą wszelkie związane z nią prawa. Zdarza się, że banki sprzedają wierzytelności, na które wcześniej wystawiły Bankowy Tytuł Egzekucyjny (BTE) lub sprawy są rozpatrywane jeszcze w sądach (np. sprzeciw od nakazu zapłaty itp.). W przypadku BTE najczęściej sprawy są już u komorników, gdyż BTE zaopatrzony w klauzulę wykonalności jest podstawą wszczęcia postępowania egzekucyjnego. W przypadku sprzedaży takich wierzytelności logicznym jest, że bank występuje do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego czy do sądu z wnioskiem o cofnięcie pozwu. Takiego zachowania można oczekiwać od instytucji zaufania publicznego jaką jest bank, i taka była zresztą powszechna ich praktyka. Niestety od pewnego czasu obserwuję nowy trend: niektóre banki po sprzedaży wierzytelności ani myślą kończyć wszczęte egzekucje czy wycofywać pozwy. Bywa, że nabywca wierzytelności uzyska tytuł wykonawczy na siebie (najczęściej w sądzie elektronicznym w Lublinie) i jak dłużnik nie jest czujny, to może ten sam dług być spłacany równolegle dla dwóch wierzycieli: banku i nabywcy wierzytelności.

Sprzedali, a z sądu nie wycofali

Invest Bank wypowiedział umowę kredytową Ksaweremu J. (umowa o kartę kredytową), a następnie w sądzie uzyskał nakaz zapłaty (2010r.). Pan Ksawery nie uznał długu i złożył sprzeciw od nakazu zapłaty. Sprawa do dzisiaj nie została przez sąd I instancji rozpatrzona. 29 października 2012r. Invest Bank sprzedał sporną wierzytelność funduszowi sekurytyzacyjnemu. W ślad za sprzedażą wierzytelności nie poszło jednak cofnięcie pozwu. Sprawa cywilna toczyła się nadal, jakby wierzytelność nie była sprzedana. Ksawery J. w końcu się zdenerwował i napisał 16 października br. (czyli rok po sprzedaży wierzytelności) skargę na bank do Komisji Nadzoru Finansowego. W skardze napisał między innymi: Bank utracił więc wszelkie prawa do spornej wierzytelności. W ślad za sprzedażą tej wierzytelności, Bank nie wniósł o umorzenie postępowania sądowego wszczętego na swój wniosek. Bank nadal dochodzi w sądzie sprzedanej wierzytelności. Jest to działanie niezgodne z prawem i nie licuje z powagą instytucji zaufania publicznego.

Efekt? Pismem z dnia 22 października br. bank poinformował sąd, iż cofa powództwo bez zrzeczenia się roszczenia. Pan Ksawery wyraził zgodę na cofnięcie pozwu i o sprawie prawie by już zapomniał, gdyby nie pismo wyjaśniające, jakie otrzymał z banku.

A w nim taka oto perełka: "Wraz ze sprzedażą przedmiotowej wierzytelności, nastąpiło przeniesienie wszystkich istniejących oraz przyszłych wierzytelności wynikających z umowy ..... na nabywcę. W toku postępowania wyjaśniającego ustalono, że Invest-Bank SA po dacie sprzedaży wierzytelności wynikającej z umowy ..... nie prowadził działań mających na celu dochodzenie praw ze sprzedanej wierzytelności. Wszelka korespondencja otrzymywana przez Invest-Bank SA z sądu w przedmiotowej sprawie była każdorazowo odsyłana do Kancelarii Prawnej Navi Lex prowadzącej obsługę prawną postępowań sądowo-egzekucyjnych nabywcy wierzytelności.

Z pisma wynika, że dochodzenie należności nie ma miejsca, choć nadal jest się powodem, jeśli pisma z sądu przekazuje się nabywcy wierzytelności. Szkoda tylko, że bankowcy nie podali artykułu prawnego tego regulującego.

Jan Wels

Art. 509 Kodeksu Cywilnego

§ 1. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

§ 2. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY