MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  29 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

stop-11-2015W miniony piątek doszło do spotkania Sekretarza Stanu w KPRP Macieja Łopińskiego z przedstawicielami Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. "Frankowicze" otrzymali projekt ustawy mającej rozwiązać problem kredytów walutowych.

Spotkanie poprzedziły jednak dość dramatyczne wydarzenia. Bowiem w czwartek, 5 listopada, w Pałacu Prezydenckim odbyło się kolejne spotkanie Zespołu pracującego nad projektem ustawy.Jak podało Stowarzyszenie, minister Maciej Łopiński poinformował, że projekt strony społecznej, nad którym trwały prace zespołu w Pałacu Prezydenckim od wielu tygodni - zostaje odrzucony. Zdaniem ministra Łopińskiego projekt ten nie może być brany uwagę, ze względu na "wątpliwości konstytucjonalistów". Stowarzyszenie zapowiedziało wiec przez Pałacem Prezydenckim.

Poniżej komunikaty po piątkowym spotkaniu.

Komunikat Stowarzyszenia

Na wczorajszym wiecu pod pałacem by ok. 300 osób. Podczas jego trwania dotarła do nas informacja, że nasi przedstawiciele są zaproszeni do środka, ponieważ min. Łopiński chce nam w imieniu prezydenta przekazać projekt prezydencki ustawy, mającej rozwiązać problem tzw. kredytów walutowych.

Nie byliśmy zdecydowani, czy iść. Dzień wcześniej projekt, popierany przez stronę społeczną, został przez urzędników prezydenta odrzucony. A więc 5 listopada, na dzień przed upływem deadline rozmowy zostały zerwane. Nie chcieliśmy więc, by w blasku fleszy przekazano nam nowy projekt, którego na oczy nie widzieliśmy i by media ogłosiły, że prezydent dotrzymał obietnicy.

Członkowie stałej prezydenckiej grupy roboczej projekt ten otrzymali godzinę wcześniej. Mailem. Na szybko nie będziemy oceniać, co w nim jest dobrego, a co wymaga poprawy.

Pół godziny dyskutowaliśmy więc, czy iść do pałacu i się spotkać. Taka była formuła spotkania na Krakowskim – WIEC. Przemawiali zwolennicy dalszej współpracy z PAD oraz przeciwnicy. Po czym odbyło się głosowanie. Optyczna większość – ok. 80 % zgromadzonych – była za tym, byśmy na spotkanie poszli i projekt odebrali, jednak bez obecności mediów.

W związku z tym udaliśmy się na spotkanie z ministrem Łopińskim. W jego trakcie poproszono nas o dalszy udział w pracach stałej prezydenckiej grupy roboczej i pracę nad projektem prezydenckim. Nowy termin zakończenia prac to dwa tygodnie po desygnowaniu nowego premiera. Wyraziliśmy zgodę.

Czy prezydent dotrzymał obietnicy?

Projekt przedstawił. Swój.

Naszego projektu nie przedstawił. To znaczy projektu prezydenckiego, mającego akceptację strony społecznej.

Uczestnicy i uczestniczki spotkania z ówczesnym kandydatem na urząd prezydenta w różny sposób zapamiętali/zrozumieli jego obietnicę. Ci, którzy zrozumieli ją jako przedstawienie akceptowanego przez stronę społeczną projektu ustawy, uważają, że PAD obietnicy nie dotrzymał.

Ci, którzy obietnicę zrozumieli jako przedstawienie projektu prezydenckiego w sprawie tzw. kredytów walutowych stoją na stanowisku, że prezydent obietnicy dotrzymał.

Fakt jest faktem, że prace się toczą. Mamy mniej więcej trzy tygodnie dodatkowego czasu wspólnej pracy w ramach stałego prezydenckiego zespołu roboczego. Zawsze możemy jego grono opuścić.

Trzy tygodnie to nie jest dużo – skoro kancelaria czeka na nasze poprawki, na pewno je dostanie. Zobaczymy, co będzie dalej.

Katarzyna Matuszewska

Komunikat biura prasowego Prezydenta RP

Zarys projektu ustawy, który mam gotowy, będzie przedmiotem dalszych negocjacji i ustaleń z przedstawicielami osób, które zaciągały kredyty indeksowane albo denominowane do franka – powiedział Sekretarz Stanu w KPRP Maciej Łopiński w piątek po spotkaniu z przedstawicielami „frankowiczów”.

Wspólnie uznaliśmy, że przedłużamy funkcjonowanie zespołu w KPRP, który zajmował się przygotowaniem projektu. Chcemy doprowadzić do tego, aby przedstawić Sejmowi wspólny projekt Kancelarii Prezydenta i środowiska „frankowiczów” – oświadczył minister.

Dodał, że projekt, za którym optowało środowisko „frankowiczów” był z punktu widzenia obaw konstytucyjnych nie do przyjęcia. - Ponieważ w kilku istotnych kwestiach dzielą nas znaczące różnice, będziemy pracować nad trzecim rozwiązaniem – zapowiedział minister.

Jedną z różnic, jak mówił prezydencki minister, jest to, czy projekt ma dotyczyć osób, które brały kredyty konsumpcyjne-mieszkaniowe, czy również inwestycyjne.

Minister Łopiński zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda mocno kładł nacisk na to, aby założenia projektu wypełniały zobowiązania z jego kampanii - aby przewalutowanie odbyło się po kursie zaciągnięcia kredytu.

Negocjacji wymaga także kwestia, kto poniesie koszt samego przewalutowania. Minister Łopiński przypomniał, że głowie państwa zależy na tym, aby było to rozwiązanie pośrednie, między podziałem kosztów 50/50 (równy podział kosztów między bank i kredytobiorcę) a 90/10.

LS

informacja prasowa: prezydent.pl, bankowebezprawie.pl

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY