MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  19 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

INTERWENCJA

komor sadowy augustow mPiotr Celiński jest komornikiem sądowym w Sejnach. W dniu 30 października Celiński chce przeprowadzić eksmisję 3 osób z lokalu mieszkalnego (ich mieszkanie zostało sprzedane na licytacji komorniczej) do lokalu tymczasowego. Lokal tymczasowy został wskazany przez nabywcę mieszkania

 

Sprawa jednak nie wygląda na prostą, gdyż osoby zamieszkujące zlicytowane mieszkanie wystąpiły pod koniec zeszłego roku do Sądu Rejonowego w Augustowie (V Wydział Zamiejscowy w Sejnach) z powództwem o ustalenie, czy przysługuje im prawo do lokalu socjalnego (dwie osoby są ciężko chore). Postanowieniem z dnia 2 maja br. sąd zawiesił prawomocnie postępowanie egzekucyjne - eksmisję.

 

Tak więc nabywca musiałby czekać na zakończenie sprawy o ustalenie prawa do lokalu socjalnego. Jednak czekać nie zamierza i wskazał komornikowi lokal tymczasowy do zamieszkania przez te 3 osoby.

 

W dniu 20 września sąd uchylił postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia (zawieszenie postępowania eksmisyjnego). Postanowienie to zostało jednak zaskarżone przez eksmitowanych. Komornik nie czekając na prawomocność tego postanowienia, już na 30 września wyznaczył termin eksmisji.

 

I tu pojawił się problem prawny, gdyż zgodnie z art. 742 par. 3 kpc, wniesienie zażalenia na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wstrzymuje wykonanie postanowienia. Eksmitowani zapytali redakcję, czy komornik nie powinien poczekać na prawomocność uchylenia zabezpieczenia.

 

Rzecznikowi prasowemu Sądu Okręgowego w Suwałkach, komornikowi oraz rzecznikowi prasowemu Izby Komorniczej w Białymstoku zadałem pytania:

 

- Czy postanowienie o zabezpieczeniu jest nadal prawomocne?

- Jeśli tak, to czy komornik może podjąć prawomocnie zawieszone postępowanie egzekucyjne? Czy nie musi czekać na prawomocność postanowienia o uchyleniu zabezpieczenia?

 

Komornik bowiem na dzień 30 września br. zaplanował eksmisję.

 

Marcin Walczuk, rzecznik prasowy SO w Suwałkach przesłał mi taką odpowiedź:

 

"Komornik może prowadzić egzekucję do czasu wpłynięcia zażalenia na postanowienie sądu z dnia 20 września, które stosownie do treści przepisu, który pan przywołał, wstrzymuje wykonanie postanowienia. Postanowienie Sądu z maja zostało uchylone, ale nieprawomocnie".

 

Ustaliłem, że zażalenie eksmitowanych na postanowienie sądu z dnia 20 września wpłynęło dzisiaj do sądu (czyli w terminie).

Ani komornik, ani rzecznik izby nie odpowiedzieli na zadane pytania. Jutro zapytam ich, czy w takiej sytuacji dojdzie w piątek do eksmisji, czy nie.

 

Art. 730. § 1. kpc W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia.

§ 2. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił.

Art. 730(1). § 1. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.

§ 2. Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

§ 3. Przy wyborze sposobu zabezpieczenia sąd uwzględni interesy stron lub uczestników postępowania w takiej mierze, aby uprawnionemu zapewnić należytą ochronę prawną, a obowiązanego nie obciążać ponad potrzebę.

Art. 731. Zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.

 

Art. 1046. § 1 Jeżeli dłużnik ma wydać nieruchomość lub statek albo opróżnić pomieszczenie, komornik sądu, w którego okręgu rzeczy te się znajdują, wezwie dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie.

§ 4. Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik usunie dłużnika do innego lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnikowi przysługuje tytuł prawny i w którym może zamieszkać. Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego terminu komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Usuwając dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, komornik powiadomi właściwą gminę o potrzebie zapewnienia dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia.

§ 5. Komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel lub dłużnik albo osoba trzecia wskaże pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia.

 

 

 

JW

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY