MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 18 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

W dniu 12 stycznia 2016 re. sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki oświadczył publicznie w programie „Graffiti” telewizji "Polsat News", że „do tej pory sędziowie kupowali za publiczne pieniądze "Bravo Sport", świerszczyki, "Kot i Pies". W związku z tym rzeczniczka prasowa SSP "Iustitia" zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości o udostępnienie informacji publicznej w tej sprawie.

Wniosek opublikowaliśmy na naszej stronie.

Poprosiliśmy we wniosku o wskazanie konkretnych sądów, które takie czasopisma kupowały i podanie, czy - jeśli kupowano pisma dla dzieci - nie miały one być wykorzystywane w specjalnych pokojach przesłuchań dla dzieci.

W dniu 29 stycznia 2016 r. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" otrzymało z Ministerstwa odpowiedź, której treść była następująca:

"W związku z zapytaniem z dnia 13 stycznia br. skierowanym na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej przedstawiam odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości: 

1. Czasopisma o charakterze rozrywkowym i wydawnictwa specjalistyczne nie dotyczące branży prawniczej nabywały sądy w apelacji: białostockiej, gdańskiej, katowickiej, krakowskiej, lubelskiej, łódzkiej, poznańskiej, rzeszowskiej, szczecińskiej, warszawskiej, wrocławskiej. Stwierdzono to na podstawie wykazu zapotrzebowania sądów na prasę na rok 2015.  

2. Z wykazu zapotrzebowania sądów na prasę jasno wynika jakie tytuły prasowe były zamawiane w danej apelacji. Nie prowadzono ustaleń w jakim celu były kupowane czasopisma o charakterze rozrywkowym i wydawnictwa specjalistyczne nie dotyczące branży prawniczej. 

z poważaniem,

Aneta Dróbecka
Główny Specjalista
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji 
Biuro Ministra"

Jak nietrudno zauważyć, powyższa "odpowiedź" nie zawiera odpowiedzi na nasz wniosek o udzielenie informacji publicznej. Nadal nie wiemy, czy i jakie konkretne sądy kupowały czasopisma rozrywkowe, bo zamiast wskazać sądy, w odpowiedzi wyliczono wszystkie jedenaście apelacji (tj. wskazano "całą Polskę"). We wniosku wymieniliśmy też dwa konkretne tytuły czasopism, wskazane przez wiceministra Patryka Jakiego. Nadal nie wiemy, czy te właśnie pisma były gdziekolwiek kupowane.

Skoro jednak z odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że wszystko to "jasno wynika" z wykazu zapotrzebowania sądów na prasę na rok 2015, rzecznik prasowy "Iustitii" wiceprezes Barbara Zawisza zwróciła się niezwłocznie do Ministerstwa Sprawiedliwości o uzupełnienie odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, stwierdzając m. in.:

"W dniu 27 stycznia br. otrzymałam maila, który nie zawiera wszystkich odpowiedzi na mój wniosek. Nadal nie wiem, czy i jakie konkretne sądy kupowały czasopisma rozrywkowe, gdyż zamiast wskazać sądy, w odpowiedzi wyliczono wszystkie apelacje (tj. wskazano "całą Polskę"). We wniosku wymieniłam też dwa konkretne tytuły czasopism, wskazane przez wiceministra Patryka Jakiego. Nadal nie wiem, czy te właśnie pisma były gdziekolwiek kupowane.

Skoro jednak w odpowiedzi wskazaliście Państwo, że wszystko to jasno wynika z wykazu zapotrzebowania sądów na prasę na rok 2015, zwróciłam się w dniu 27.01.2016 r. i następnie w dniu 28.01.2016 r. ponownie o uzupełnienie odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej i nadesłanie ww. wykazu.

Niestety do dnia dzisiejszego przedmiotowego wykazu nie otrzymałam, pomimo że upłynął już Państwu 14-dniowy termin na udzielenie odpowiedzi na moje pytanie. W związku z powyższym proszę bezzwłocznie o: 

1. wskazanie sądów, które kupowały czasopisma rozrywkowe lub wydawnictwa specjalistyczne nie dotyczące branży prawniczej (w tym wskazanie sądów, które kupowały pisma "Bravo Sport" i "Kot i Pies")

2. nadesłanie wykazu zapotrzebowania sądów na prasę na rok 2015 r. ze wskazaniem, kto go tworzył, 

3. nadesłanie także innych dokumentów (jeśli Państwo nimi dysponujecie), z których wynika, które sądy kupowały pisma wymienione w pkt 1, lub wskazanie, że nie dysponujecie Państwo takimi dokumentami."

 

Źródło: http://iustitia.pl/informacje/1124-czy-sady-kupowaly-pisma-rozrywkowe-ministerstwo-sprawiedliwosci-odpowiada

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY